plywalnia1
plywalnia2
plywalnia3
previous arrow
next arrow
Historia Pływalni Miejskiej

basen3

W trakcie przebudowy w 1908 roku przeprojektowano wejście do pływalni i do piwnic. Zaprojektowano też przejście z części piwnicznej do części mieszczącej basen.

Po lewej stronie fasady mieściło się zejście do piwnic, gdzie była kotłownia, pomieszczenie na węgiel oraz kable wysokiego napięcia.

Wejściem po prawej stronie fasady wchodziło się do klatki schodowej, która w dół prowadziła do przechowalni sprzętu, a w górę na basen.

Przez poczekalnię i suszarnię wchodziło się na emporę wysuniętą nad niecką basenu, gdzie znajdowały się kabiny do przebierania i przechowywania ubrań (13 po każdej stronie). Empory miały szerokość 3,44 m, a kabiny 1,10 m.

W części środkowej krótszej ściany znajdowała się trampolina i schody prowadzące na niższy poziom, gdzie były prysznice i niecka basenu. Zajmowała ona powierzchnię 16 x 8 m i podzielona była tak, że 2/3 przeznaczone były dla osób umiejących pływać, a 1/3 dla dopiero uczących się.

Wokół basenu było obejście szerokie na 2 m wzdłuż krótszych ścian i na 2,30 m wzdłuż dłuższych ścian. W dłuższych ścianach zaprojektowano po 4 prostokątne okna zwieńczone półkoliście, krótszą ścianę natomiast doświetlało jedno duże trójdzielne okno także na zakończone półkolistym zwieńczeniem.

Nad niecką basenu zostało zaprojektowane sklepienie pozorne, podtrzymywane za pomocą żelaznej kratownicy. Część środkową – nad niecką stanowił świetlik. Jako pokrycie dachu przewidziana była szarobłękitna dachówka ułożona w „ogon bobra” (karpiówka). Na obu poziomach basenu były toalety, pralnia (na górnym) i poczekalnia (na dolnym). Wszystkie pomieszczenia basenu ze względów sanitarnych były wyłożone flizami (płytkami ceramicznymi).

 Na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w. przedłużono budynek pływalni o 14 metrów , a basen o wymiarach 16,33 m x 8,60 m powiększono na 25 m x 8,60 m . długości. Przy tej przeróbce wyburzono tylną ścianę z trójdzielnym oknem zwieńczonym półkoliście.

W 1994r. nieużytkowany obiekt został przyjęty przez gminę Siemianowice Śląskie, i uruchomiony po pierwszym remoncie w październiku 1995 roku.

W 1997 roku pływalnia została decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisana do rejestru zabytków ówczesnego Województwa Katowickiego.

 – Pływalnia Miejska przebudowa

Pages ( 2 of 2 ): « Poprzednia1 2
Skip to content