AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W WODZIE Już od dawna wiemy jak wielką rolę odgrywa ruch poprzez ćwiczenia w naszym codziennym życiu.
Dlaczego proponuję ćwiczenia w wodzie ?!
POZNAJ ZASADY TEJ TERAPII Otóż w ćwiczeniach w wodzie wykorzystuje się :
- siłę wyporu
- opór
- temperaturę wody.
Siła wyporu: Po zanurzeniu w wodzie po szyje ciało waży tylko 10% pierwotnego ciężaru ( np. ciało ważące 70 kg po zanurzeniu waży 7 kg plus ciężar głowy ok 7 kg = 14 kg). Jaka z tego wypływa korzyść ? Otóż dla osób z problemami chodu, ćwiczenia w kąpieli ruchowej są możliwe przy pełnym obciążeniu i to nawet kiedy pacjent może mieć obciążenie tylko do 15 kg. Ruch jest łatwiejszy, a w wypadku częściowego niedowładu, dopiero wtedy możliwy.
Opór wody: Wykorzystywany jest jako wiodący oraz dla wzmocnienia. Zwiększeniu oporu jest możliwe poprzez wykonywanie szybszych ruchów i zwiększenie powierzchni natarcia (np. deski, piłki, obciążniki itp.)
Czynnik psychiczny: Wyżej wymienione czynniki i otaczająca nas woda powinny wpłynąć na motywację nas do ćwiczeń i pokonywanie leku przed bólem!
Czas zabiegu: maks. 30 minut Korzyści: Dobre uzupełnienie zabiegów „suchych” , większa motywacja dzięki ułatwionym ruchom, złagodzenie bólu, możliwe pełne obciążenie.
Dla kogo ta terapia ?
- schorzenia ortopedyczne i pourazowe: dolegliwości kręgosłupa, st. po złamaniach, pooperacyjne rany tkanek miękkich w tym oparzenia (po zagojeniu ran), choroby reumatyczne
- schorzenia neurologiczne np. niedowłady, SM, choroba Parkinsona, spastyczność
- choroby serca (nie w stanie ostrym)
- przewlekłe choroby dróg oddechowych
- zaburzenia psychiczne
Kto powinien zrezygnować ?
- ostre choroby serca, ciężka niewydolność serca
- atak astmy
- choroby skórne (łuszczyca, uczulenie na chlor)
- gorączka
- zaburzenia pracy nerek i pęcherza
- uszkodzenia systemu naczyń chłonnych
źródło: Poradnik fizjoterapeuty, Ossolineum