- Historia Pływalni
- Regulamin Pływalni
- Graficzny rozkład zajęć
- AQUA Aerobik
- Gimnastyka dla seniora
- Rehabilitacja
- Gimnastyka korekcyjna
- WOPR
- Szkoły nauki pływania
- Galeria
Pierwszy projekt budynku pływalni powstał w 1906r. Vereinighte Konigs – und Laurahutte Akitien – Geseleschaft ( Die Berg – Varwaltung ) zwróciła się w kwietniu 1907r. do Zarządu Gminy Siemianowic o wydanie zezwolenia na wybudowanie pływalni dla pracowników wspomnianej Spółki.
Jako miejsce przyszłej budowy wskazano plac na końcu ulicy Pocztowej (ob. Jana Śniadeckiego) przy nasypie, po którym biegną tory kolejowe.
Ówczesny dyrektor kopalni wyrażał chęć splantowania przyległego do nasypu terenu, celem przygotowania miejsca pod budowę i wskazując, jaka ozdobą nowo wytyczonej ulicy mógłby stać się uporządkowany i ładnie zabudowany plac.
Do pisma dołączone zostały plany – barwny rysunek fasady i elewacji bocznej, przekrój podłużny, poprzeczny i rzuty poszczególnych kondygnacji ( szczególnie części zawierającej nieckę basenu).
Plany wykonane zostały w styczniu 1907 roku, a autorem ich był budowniczy Emil Twrdy z Pszczelnika. Do dokumentacji dołączono szkicowy rysunek zagospodarowania placu przed pływalnią.
Miejsce usytuowania budynku wcześniej należało do Jakoba Komselli i było nie zagospodarowane (była to łąka). Projektant Twrdy wykonał również obliczenia statyczne.
W maju 1907 roku budowniczy gminy – Toballa – wydał pozwolenie na budowę basenu . 29 sierpnia 1907 roku firma Baugesellschaft fur Lolat – Elsenbeton Kattowitz/Technisches Bureau zatwierdziła obliczenia statyczne wykonane do tego projektu.
Koszt budowy całości wyliczony 4 września 1907 roku wynosił 62 000 Marek. 24 kwietnia 1908 roku die Berg – Verwaltung Vereinigte Konigs – und Laurahutte Aktien Gesellschaft powiadomił naczelnika gminy Siemianowice o zakończeniu prac budowlanych i możliwości oddania basenu do użytku.
25 lipca 1908 roku poinformowano naczelnika gminy, że w charakterze kąpielowego zatrudniony zostanie Albert Makosch (górnik strzałowy), urodzony 22 października 1875 roku, a jego zastępca – Stanisław Rzychoń (strażak), urodzony 4 lipca 1881 roku. Albert Makosch pracował wcześniej przez 4 lata jako kąpielowy w kąpielisku koło Dusseldorfu, natomiast Rzychoń ukończył szkołę pielęgniarską w Nysie.
W trakcie przebudowy w 1908 roku przeprojektowano wejście do pływalni i do piwnic. Zaprojektowano też przejście z części piwnicznej do części mieszczącej basen.
Po lewej stronie fasady mieściło się zejście do piwnic, gdzie była kotłownia, pomieszczenie na węgiel oraz kable wysokiego napięcia.
Wejściem po prawej stronie fasady wchodziło się do klatki schodowej, która w dół prowadziła do przechowalni sprzętu, a w górę na basen.
Przez poczekalnię i suszarnię wchodziło się na emporę wysuniętą nad niecką basenu, gdzie znajdowały się kabiny do przebierania i przechowywania ubrań (13 po każdej stronie). Empory miały szerokość 3,44 m, a kabiny 1,10 m.
W części środkowej krótszej ściany znajdowała się trampolina i schody prowadzące na niższy poziom, gdzie były prysznice i niecka basenu. Zajmowała ona powierzchnię 16 x 8 m i podzielona była tak, że 2/3 przeznaczone były dla osób umiejących pływać, a 1/3 dla dopiero uczących się.
Wokół basenu było obejście szerokie na 2 m wzdłuż krótszych ścian i na 2,30 m wzdłuż dłuższych ścian. W dłuższych ścianach zaprojektowano po 4 prostokątne okna zwieńczone półkoliście, krótszą ścianę natomiast doświetlało jedno duże trójdzielne okno także na zakończone półkolistym zwieńczeniem.
Nad niecką basenu zostało zaprojektowane sklepienie pozorne, podtrzymywane za pomocą żelaznej kratownicy. Część środkową – nad niecką stanowił świetlik. Jako pokrycie dachu przewidziana była szarobłękitna dachówka ułożona w „ogon bobra” (karpiówka). Na obu poziomach basenu były toalety, pralnia (na górnym) i poczekalnia (na dolnym). Wszystkie pomieszczenia basenu ze względów sanitarnych były wyłożone flizami (płytkami ceramicznymi).
Na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w. przedłużono budynek pływalni o 14 metrów , a basen o wymiarach 16,33 m x 8,60 m powiększono na 25 m x 8,60 m . długości. Przy tej przeróbce wyburzono tylną ścianę z trójdzielnym oknem zwieńczonym półkoliście.
W 1994r. nieużytkowany obiekt został przyjęty przez gminę Siemianowice Śląskie, i uruchomiony po pierwszym remoncie w październiku 1995 roku.
W 1997 roku pływalnia została decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisana do rejestru zabytków ówczesnego Województwa Katowickiego.
Regulamin Pływalni Miejskiej w Siemianowicach Śląskich
- Pływalnia Miejska jest obiektem Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.
- Pływalnia czynna jest według ustalonego harmonogramu, który umieszczony jest na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej.
- Z Pływalni mogą korzystać
a) indywidualnie – osoby dorosłe i młodzież, dzieci do lat 7 pod opieką dorosłych
b) grupowo – osoby uczące się pływać, kąpiące się lub trenujące pod opieką trenera - Z Pływalni nie wolno korzystać osobom:
a) których stan wskazuje na spożycie alkoholu lub środków odurzających
b) z chorobami skóry, układu wydalania
c) uczulonym na środki odkażające - Na obiekcie Pływalni obowiązuje zakaz palenia tytoniu, wnoszenia i spożywania: substancji zakazanych, alkoholu, narkotyków oraz środków odurzających.
- Na Pływalni obowiązuje strój kąpielowy w dowolnym kolorze i czepek.
- Osoby prowadzące zajęcia mogą wejść na halę basenu tylko w stroju sportowym i specjalnym obuwiu (klapki, tenisówki).
- Każdą osobę obowiązuje przed wejściem na basen dokładne umycie się pod natryskiem.
- Zajęcia na Pływalni w grupach oraz pływanie osób korzystających indywidualnie mogą odbywać się tylko w obecności ratownika.
- Grupa bez prowadzącego zajęcia nie będzie wpuszczona na Pływalnię.
- Organizator oraz opiekun grupy ponoszą odpowiedzialność za skutki zachowań grupy.
- Na Pływalni obowiązuje zachowanie porządku, czystości, spokoju oraz ciszy i bezwzględne podporządkowanie się osobom prowadzącym zajęcia.
- Za bezpieczeństwo grup przebywających na Pływalni odpowiedzialność ponosi prowadzący zajęcia, a w pomieszczeniach Pływalni za właściwe zachowanie odpowiedzialny jest opiekun grupy.
- Kierownictwo Pływalni może kontrolować wszystkie zajęcia, a w razie stwierdzenia uchybień zakazać dalszego korzystania z Pływalni.
- Za przedmioty wartościowe pozostawione w szatni, a nie oddane na przechowanie opiekunowi swojej grupy lub do depozytu – Kierownictwo Pływalni nie odpowiada.
- Osoby niszczące sprzęt lub urządzenia Pływalni ponoszą odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody.
- W grupach zorganizowanych osób niepełnosprawnych wymagany jest jeden opiekun na każdą osobę niepełnosprawną.
- Osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy niniejszego regulaminu będą usuwane z terenu Pływalni niezależnie od ewentualnego skierowania sprawy na drogę postępowania w sprawach o wykroczenia.
- Ratownicy pełniący dyżur sprawują ogólny nadzór nad przestrzeganiem niniejszego regulaminu, wszystkie osoby przebywające na terenie Pływalni zobowiązane są podporządkować się ich nakazom.
- Kierownictwo Pływalni zastrzega sobie prawo do rezerwacji obiektu na własny użytek oraz zmiany w harmonogramie zajęć.
- Niniejszy regulamin obowiązuje wszystkie osoby korzystające z usług Pływalni Miejskiej.
- Skargi i wnioski należy zgłaszać Kierownikowi obiektu.
Aqua Aerobik z Martą
poniedziałki i środy godz. 19:00
Przedsprzedaż biletów
kwiecień 2.04.2025; 16.04.2025
maj 5.05.2025; 19.05.2025
czerwiec 2.06.2025; 16.06.2025
Bilety można kupować w godzinach otwarcia kasy na Pływalni Miejskiej.
Limitowana ilość biletów w sprzedaży 30 min. przed zajęciami w danym dniu.
Niewykorzystane bilety nie podlegają zwrotowi. 1 osoba może kupić max. 2 bilety.
W zajęciach może brać udział 40 osób.
Przedsprzedaż biletów w kasie Pływalni Miejskiej od godz. 7:00
AQUA AEROBIC – co to jest ?
Aqua Aerobic jest połączeniem aerobicu i pływania. Pierwsze ćwiczenia przy muzyce w wodzie realizowano pod koniec lat 80-tych w Stanach Zjednoczonych. Jest to styl gimnastyki korekcyjnej, który wywodzi się od ćwiczeń rehabilitacyjnych w wodzie. Jest to rodzaj ćwiczeń najkorzystniejszy dla osób nie uprawiających czynnie sportu, z nadwagą ( w ciągu godziny spalanych jest około 580 kcal), osób starszych i mających problemy ze schorzeniami układu kostno-stawowego. Siła wyporu wody sprawia, że ciało człowieka staje się lżejsze i łatwiej jest wykonywać ćwiczenia, a na ciało działa ciśnienie hydrostatyczne, które wywiera duży wpływ na ruchy klatki piersiowej odciążając jednocześnie mięśnie potrzebne do utrzymania sylwetki w pionie oraz kręgosłup i stawy.
Zalety treningu Aqua Aerobic:
- odciąża stawy i kręgosłup
- poprawia giętkość ciała
- wzmacnia mięśnie grzbietu, stóp i pośladków
- obniża napięcie mięśni i ułatwia korygowanie postawy
- zwiększa ruchomość stawów
- rozwija mięśnie i ułatwia likwidację cellulitu
- zwiększa elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł
- zwiększa wytrzymałość organizmu, poprawia kondycję ruchową i równowagę
- zwiększa pojemność wyrzutową serca oraz mięśni związanych z oddychaniem
- uwalnia w trakcie zajęć endorfina wpływa korzystnie na samopoczucie likwidując napięcie i stres
- wysmuklenie sylwetki
- redukuje tkankę tłuszczową
- aktywne i przyjemne spędzenie czasu
Gimnastyka dla seniora
wtorki i czwartki godz. 15:00
Wstęp na zajęcie po okazaniu Siemianowickiej Karty Seniora
Przedsprzedaż biletów
kwiecień 1.04.2025; 17.04.2025
maj 6.05.2025; 20.05.2025
czerwiec 3.06.2025; 17.06.2025
Bilety można kupować w godzinach otwarcia kasy na Pływalni Miejskiej.
Limitowana ilość biletów w sprzedaży 30 min. przed zajęciami w danym dniu.
Niewykorzystane bilety nie podlegają zwrotowi. 1 osoba może kupić max. 2 bilety.
W zajęciach może brać udział 35 osób.
Przedsprzedaż biletów w kasie Pływalni Miejskiej od godz. 7:00
Rehabilitacja na basenie
wtorki i czwartki godz. 17.00
Przedsprzedaż biletów
kwiecień 1.04.2025; 17.04.2025
maj 6.05.2025; 20.05.2025
czerwiec 3.06.2025; 17.06.2025
Limitowana ilość biletów w sprzedaży 30 min. przed zajęciami w danym dniu.
Niewykorzystane bilety nie podlegają zwrotowi. 1 osoba może kupić max. 2 bilety.
W zajęciach może brać udział 25 osób.
Bilety można kupować w godzinach otwarcia kasy na Pływalni Miejskiej.
Przedsprzedaż biletów w kasie Pływalni Miejskiej od godz. 7:00
Zapraszamy na zajęcia rehabilitacji na basenie pacjentów ze schorzeniami:
- kręgosłupa (dyskopatia, zespoły bólowe)
- narządu ruchu (zmiany zwyrodnieniowe, stany po urazach i operacjach)
- kardiologicznymi (po przebytym zawale)
- neurologicznymi (po przebytym udarze,sm)
- pulmunologicznymi (astma, pochp, po przebytej infekcji covid-19)
Gimnastyka korekcyjna na basenie
poniedziałki godz. 16.00 i godz. 17.00
środy godz. 17.00
Sprzedaż biletów w danym dniu 30 min. przed zajęciami. 1 osoba może kupić max. 2 bilety.
W zajęciach może brać udział 20 osób.
Zapraszamy na zajęcia gimnastyki korekcyjnej w wodzie dla dzieci z wadami postawy:
- skolioza
- plecy okrągłe, wklęsłe, okrągło-wklęsłe
- klatka kurza, szewska
- kolana koślawe, szpotawe
- stopy koślawe, szpotawe
- płaskostopie
Informacja z działalności WOPR
oddział miejski Siemianowice Śląskie
WOPR to specjalistyczne stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym powołane do ratowania tonących, organizacji pomocy i bezpiecznego wypoczynku nad wodami oraz profilaktyka jako podstawa zasad bezpiecznej kąpieli.
DZIAŁANIA ODDZIAŁU: kursy ratownicze, egzaminy na karty pływackie, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, działania prewencyjne, tworzenie ogólnych zasad bezpieczeństwa. Zajęcia WOPR w ramach których prowadzone są kursy na stopień młodszego ratownika i ratownika wodnego odbywają się w każdą sobotę o godz. 9:00 na Pływalni Miejskiej. Wszelkie informacje można uzyskać zawsze na zajęciach WOPR. Siedzibą Zarządu Oddziału WOPR jest Pływalnia Miejska.
Na Pływalni Miejskiej działa grupa MŁODYCH ADEPTÓW RATOWNICTWA WODNEGO „PIRANIE”– są to zajęcia dla dzieci szkół podstawowych z zakresu doskonalenia pływania, samoratownia, udzielania pierwszej pomocy, reakcji na sytuacje niebezpieczne oraz integrację dzieci w wolnym czasie, jak również wspólne zabawy i gry wodne. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę miesiąca od godz. 10:00 do 11:00 Warunkiem przyjęcia do „PIRANII” jest podstawowa umiejętność pływania, zgoda lekarza oraz dobry humor. Organizowane są zawody, wycieczki nad otwarte akweny wodne oraz w okresie wakacyjnym coroczne obozy sportowo-wypoczynkowe.
W ramach zajęć WOPR odbywają się treningi Sekcji Hokeja pod Wodą „WALENIE” każdą sobotę o godz. godz. 11.00.
http://www.siemianowice.slaskiewopr.pl
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
ul. Jana Śniadeckiego 11, (tel. 511.543.210)
siemianowice@slaskiewopr.pl
ZAPRASZAMY
WOPR SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE– GRUPA ,,WALENIE’’ – HOKEJ POD WODĄ
Nauka pływania na Pływalni Miejskiej w Siemianowicach Śląskich prowadzona przez podmioty zewnętrzne oraz indywidualnych instruktorów.
Szkoły pływania:
Szkoła Pływania MEGA, Janusz Komenda
Wolna Szkoła Sportu 4 ACTIVE, Grzegorz Kaszubowski
PRO-SPORT, Rafał Ozimek
Szkoła Pływania NEMO, Katarzyna Pawlik
TOMMY-SWIM SCHOOL, Tomasz Strycharz
Rodzinną Szkołą Pływania „OŚMIORNICZKI”